פקליטקסל (טקסול)

טיפולים

טיפולים

פקליטקסל (טקסול)

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 08/02/2010 08:02

פקליטקסל היא תרופה כימותרפית הניתנת לטיפול במספר סוגים של סרטן. היא ידועה בדרך כלל בשם המותג טקסול. היא משמשת בעיקר לטיפול בסרטן השחלות, סרטן השד וסרטן הריאות של התאים הלא-קטנים.

מידע זה מתאר את התרופה טקסול, כיצד היא ניתנת, וחלק מתופעות הלוואי שלה. יש לקרוא נתונים אלה יחד עם המידע הכללי שלנו אודות כימותרפיה ואודות סוג הסרטן ממנו אתה סובל/ת סרטן השד, סרטן הריאות וסרטן השחלות.

במידה ויש לך שאלות נוספות, שאל את הרופא או האחות בבית החולים בו אתה מטופל.
כיצד התרופה פקליטקסל (טקסול)  נראית?  
טקסול היא נוזל חסר צבע
כיצד התרופה פקליטקסל (טקסול) ניתנת?  
טקסול ניתנת באינפוזיה:
  • דרך צינורית דקה המוחדרת לווריד
  • דרך צנתר קו מרכזי, המוחדר מתחת לעור דרך ווריד ליד עצם הבריח, או
  • לתוך צנתר PICC line המוחדר לווריד בכיפוף הזרוע.
כימותרפיה ניתנת בדרך כלל במספר מחזורי טיפול במשך מספר חודשים. אורך הטיפול שלך ומספר המחזורים תלוי בסוג הסרטן שיש לך. האחות או הרופא ישוחחו איתך אודות תוכנית הטיפול.
תופעות לוואי אפשריות לאחר טיפול ב-פקליטקסל (טקסול) 
התגובה של כל מטופל לכימותרפיה היא שונה. חלק מן האנשים מפתחים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים מפתחים יותר. תופעות הלוואי המתוארות להלן לא ישפיעו על כל אחד המקבל קרמוסטין, והן עשויות להיות שונות אם אתה מקבל יותר מסוג תרופה אחד.
נציין כאן את תופעות הלוואי הנפוצות ביותר וכן חלק מן הפחות נפוצות. לא פירטנו תופעות לוואי נדירות ביותר, אשר לא סביר שתיתקל בהן. אם אתה חש בתופעות כלשהן שאינן מופיעות ברשימה, שוחח עם הרופא או האחות.
התנגדות נמוכה יותר לזיהומים. טקסול יכול להפחית את ייצור תאי הדם הלבנים ע"י מוח העצם, מה שעשוי לגרום לך להיות יותר פגיע לזיהומים. תופעה זאת יכולה להתחיל 7 ימים לאחר הטיפול, וההתנגדות מגיעה למינימום כ- 10 עד 14 ימים לאחר הטיפול. כמות כדוריות הדם יתחיל לעלות בהתמדה, ויחזרו לרמות נורמליות עד תחילת הסבב הבא של הכימותרפיה.
דווח לרופא או לבית החולים מיידית, במידה ו:
       יש לך יותר מ- 38 מעלות חום
       אתה חש שלא בטוב (גם אם אין לך חום).
לפני תחילת הטיפול הבא תעבור בדיקות דם, על מנת לוודא שתאי הדם השתקמו. יתכן ותיאלץ לדחות את הטיפול אם ספירת הדם עדיין נמוכה.
חבלות או דימומים. קרמוסטין עלול להפחית את ייצורן של טסיות דם, המסייעות לקרישת הדם. דווח לרופא אם יש לך פציעות או דימומים בלתי מוסברים, כגון דימום מהאף, כתמי דם על העור או חניכיים מדממים.
אנמיה (ספירה נמוכה של תאי דם אדומים). בעת הטיפול בטקסול אתה עלול לסבול מאנמיה. זה עלול לגרום לך להרגיש חולשה וקשיי נשימה. דווח לרופא אם אתה מפתח תופעות לוואי אלה.
פצעים בפה וכיבים. פצעים או כיבים עלולים להופיע בפה. שתייה מרובה של נוזלים וצחצוח שיניים באופן שוטף עם מברשת רכה עשויים למנוע את התופעה. דווח לרופא, אשר יוכל להמליץ לך על תכשירים מיוחדים למניעת זיהומים בפה. 
שינויים בחוש הטעם. אתה עלול לחוש שינויים בטעם המזון. התופעה תיעלם בסיום הטיפול.
שלשולים. ניתן לטפל בשלשולים בקלות באמצעות תרופה פשוטה. דווח לרופא אם השלשול לא מפסיק או מתגבר. חשוב לשתות הרבה נוזלים אם אתה סובל משלשולים.
עייפות וחולשה. אתה עלול להרגיש עייף מאוד. חשוב מאוד לנוח בתקופה זו. 
נשירת שיער. תופעה זאת מתחילה בדרך כלל שבועיים-שלושה לאחר נטילת המינון הראשון של טקסול, אך היא עלולה להופיע גם מוקדם יותר. השיער נושר בדרך כלל כליל, אך יתכן והוא רק יתדלדל. אתה עלול לסבול מדלדול שיער בריסים, בגבות ובשיער הגוף. נשירת השיער היא זמנית, והשיער יחל לצמוח מחדש עם סיום הטיפול. האחות יכולה לספק לך ייעוץ בדבר האפשרויות העומדות בפניך בנושא זה.
כאבים בפרקים ובשרירים. הדבר יכול להתרחש מספר ימים לאחר נטילת טקסול. בדרך כלל התופעה אינה נמשכת זמן רב, והרופא יכול לרשום עבורך משככי כאבים.  
שינויים בעור. טקסול עלול לגרום לפריחה, העלולה להיות צורבת. הרופא יכל לרשום עבורך תרופה.
חוסר תחושה או עקצוצים בידיים או ברגליים. הדבר נגרם בשל ההשפעה של התרופה על העצבים, והוא ידוע בשם נוירופתיה היקפית. התופעה נדירה, אך היא יכולה להופיע במינונים גבוהים. אתה גם עלול להרגיש שיש לך קשיים לבצע משימות כגון לכפתר את הכפתורים שלך. דווח לרופא אם אתה מרגיש חוסר תחושה בידיים או ברגליים. התופעה מתחילה בדרך להשתפר בהדרגה מספר חודשים לאחר תום הטיפול.
כאבי ראש. חלק מן המטופלים חווים כאבי ראש. דווח על כך לרופא.
תגובה אלרגית. סימני תגובה אלרגית כוללים פריחות בעור, צריבה בעור, חום גבוה, צמרמורות, אודם בפנים, תחושת סחרחורת, כאבי ראש, קשיי נשימה, חרדה ורצון להשתין. במהלך הטיפול הרופא יבדוק את תגובותיך. דווח לרופא או לאחות על כל אחד מן הסימנים הנ"ל.
על מנת לסייע למנוע את הסיכוי להופעת תגובה אלרגית, תקבל גלולות סטרואידים (בדרך כלל dexamethasone) על מנת ליטול מספר שעות לפני הטקסול. חשוב ליטול גלולות אלה לפי הוראות הרופא, ולדווח במידה ולא נטלת. במקום גלולות ניתן ליטול dexamethasone גם בהזרקה לווריד כ- 30 עד 60 דקות לפני הטקסול.
בנוסף לסטרואיד, 30-60 דקות לפני הטקסול תקבל גם זריקות לווריד של אנטי-היסטמין, המסייע למנוע תגובה אלרגית, וכן נוגד חומצה, המסייע למנוע נזק של הסקואיד לקיבה שלך.
בחילות והקאות. בחילות והקאות עלולות להתחיל מייד לאחר הטיפול ולהימשך עד מספר ימים. הרופא יכול לרשום לך מרשם לתרופה נגד בחילות והקאות. במידה והן נמשכות, שוחח עם הרופא, אשר יכול לרשום לך תרופות יותר חזקות. חלק מן התרופות נוגדות ההקאות יכולות לגרום לעצירות. שוחח עם הרופא או האחות אם זה כך.
תופעות לוואי פחות שכיחות לאחר טיפול ב- פקליטקסל (טקסול)
לחץ דם נמוך. לחץ הדם שלך ייבדק במהלך הטיפול. דווח לרופא אם אתה מרגיש סחרחורת או שאתה עומד להתעלף.
שינויים בקצב הלב. טקסול יכול לפעמים להאטת קצב הלב, הידועה כברדיכרדיה. הדבר אינו גורם שום נזק בדרך כלל.
הכבד שלך עלול להיות מושפע באופן זמני. טסקול יכול לגרום לשינויים בדרך בה פועל הכבד, והוא יחזור לנורמה לאחר תום הטיפול. הדבר בדרך כלל אינו גורם לכל נזק, אך הרופא ינטר את מצבך בזהירות. דגימות דם יילקחו ממך מעת לעת על מנת לבדוק את תפקוד הכבד.
כאבי בטן. הדבר עלול להתחיל מספר ימים לאחר תום הטיפול הכימותרפיה והימשך מספר ימים. הרופא יעול לרשום עבורך משככי כאבים.    
מידע נוסף על הטיפול בפקליטקסל (טקסול)
מקום ההזרקה. טקסול יכול לגרום לכאב במקום ההזרקה לווריד. דווח על כאבים לרופא או לאחות.
סיכון לקרישי דם. סרטן יכול להגביר את הסיכון לפתח קריש דם (תרומבוזה), והכימותרפיה עלולה להחריף סיכון זה עוד יותר. קריש דם עלול לגרום לתופעות כגון כאב, אדמומיות ונפיחות ברגליים, או כאבים בחזה וקשיי נשימה. קרישי דם עלולים להיות מסוכנים, לכן חשוב שתדווח לרופא מיידית אם אתה סובל מאחת מתופעות הלוואי הנ"ל. רוב קרישי הדם, עם זאת, יכולים להיות מטופלים בהצלחה עם תרופות. הרופא או האחות יכולים לספק לך מידע נוסף.
תרופות אחרות. תרופות מסוימות יכולות להזיק לך בזמן הכימותרפיה. דווח לרופא אודות כל התרופות שאתה נוטל, כולל תרופות ללא מרשם, תוספי מזון ועשבי מרפא.
פוריות. היכולת שלך להיכנס להריון או להכניס מישהי להריון עלולים להיפגע בזמן הטיפול בתרופה. חשוב לדון בנושא זה עם הרופא לפני תחילת הטיפולים.
אמצעי מניעה. אין זה מומלץ להיכנס להריון או להכניס מישהי להריון בזמן הטיפול בקרמוסטין, שכן התרופה עלולה להזיק לעובר. יש להשתמש באמצעי מניעה בזמן הטיפולים וכן למשך מספר חודשים אחרי כן. שוחח עם הרופא.
 
מקורות
מידע זה מתבסס על דף המידע אודות פקליטקסל אשר נכתב תוך שימוש במידע ממספר מקורות מהימנים, וביניהם:
·                        Martindale: The Complete Drug Reference (35th edition). Eds. Sweetman et al. Pharmaceutical Press, 2007.
·                        British National Formulary (56th edition). British Medical Association and Royal Pharmaceutical Society of Great Britain, September 2008.
·                        The Medicines.org.uk website – www.medicines.org.uk (November 2008).
·                        The Chemotherapy Source Book (4th edition). Ed. Perry. Lippincott Williams and Wilkins, 2007.
 
פעולות מסמך