לחיות עם סטומה

מחלות סרטן

סרטן

לחיות עם סטומה

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 28/07/2009 07:36

אנשים עם סטומה עובדים כמעט בכל עיסוק ויכולים לעשות כמעט את כל הדברים שעשו בעבר ללא כל פגיעה בסטומה. חלק מן האנשים שלהם יש סטומה עשויים להרגיש שלא בנוח בנוגע למראה ולאופן הדיבור, ואיך אלו נתפסים בעיני הסביבה.

החיים עם השינויים אשר הסרטן מחולל עשויים להציב אתגר משמעותי. הצוות הרפואי יסייע לך לחזור לשגרה מהר ככל האפשר.

במידה ויש לך סטומה, תצטרך ללמוד לטפל בה:

  • לפני השחרור מבית החולים, תלמד כיצד להסיר ולנקות את הצינור, לשאוב אותו ולטפל בעור מסביב לסטומה.

  • במידה והאוויר יבש מדי, כפי שקורה כתוצאה מחימום בניינים בחורף, רקמות קנה הנשימה והריאות עלולות לייצר כמויות מוגברות של ליחה. כמו כן, העור מסביב לסטומה עלול להיפצע. חשוב לנקות היטב את העור מסביב ולהשתמש במכשיר אדים בבית או בעבודה.

  • חדירה של מים לקנה הנשימה והריאות דרך הסטומה היא מסוכנת ביותר. חשוב ללבוש מגן סטומה מפלסטיק או מטלית-רחיצה על הסטומה בזמן הרחצה או הגילוח. סוגים אחרים של מגיני סטומה – כגון צעיפים, עניבות, או כיסויים מיוחדים – מסייעים

לשמירת הלחות בסטומה ומסביבה. הם מסייעים לסנן עשן ואבק ומונעים יציאת נוזלים מן הסטומה בזמן שיעול או התעטשות. אנשים רבים מעדיפים ללבוש משהו מעל הסטומה גם אחרי שהאזור הבריא.

  • בזמן הגילוח, גברים צריכים להזהר, שכן אזור הצוואר עשוי לאבד את התחושה למשך מספר חודשים לאחר הניתוח. על מנת להימנע מחתכים, רצוי להשתמש במכונת גילוח חשמלית בתקופה זאת. 

    סטומה

אנשים עם סטומה עובדים כמעט בכל עיסוק ויכולים לעשות כמעט את כל הדברים שעשו בעבר. עם זאת, הם אינם יכולים לעצור את נשימתם, כך שמאמץ והרמת משאות כבדים עלולים להוות קושי. כמו כן, שחייה וספורט מים אינם אפשריים ללא הדרכה וציוד מיוחדים, על מנת למנוע חדירה של מים. 

חלק מן האנשים עשויים להרגיש שלא בנוח בנוגע למראה ולאופן הדיבור, ואיך אלו נתפסים בעיני הסביבה. הם עשויים להיות מודאגים גם בנוגע להשפעה על חייהם החברתיים וחיי המין שלהם. שיחות על נושאים אלה מסייעת לאנשים רבים. גם ייעוץ או קבוצות תמיכה עשויים לסייע. 

ללמוד מחדש לדבר   

הדיבור הינו חלק מכמעט כל דבר שאנו עושים, ולכן החשש מפני הסרת תיבת הקול הוא טבעי. אובדן היכולת לדבר – גם אם לזמן קצר – הוא קשה. חולים, בני משפחותיהם וחבריהם זקוקים להבנה ותמיכה בזמנים אלה. 

בתוך כשבוע לאחר ניתוח לכריתה חלקית, תוכל לשוב לדבר בדרך הרגילה. עם זאת, לאחר ניתוח לכריתה מלאה תיאלץ ללמוד לדבר בדרך חדשה. קלינאי תקשורת ייפגש איתך בדרך כלל לפני הניתוח על מנת להסביר את השיטות. במקרים רבים, הוא יחל לטפל בך עוד לפני השחרור מבית החולים לאחר הניתוח.

עד שתתחיל שוב לדבר, חשוב שיהיו לך דרכים נוספות לתקשורת. להלן מספר רעיונות:

  • שמור בהישג ידך נייר וכלי כתיבה.

  • השתמש במכונת כתיבה, מחשב, או כל אמצעי אלקטרוני אחר. ישנם אמצעים אשר יכולים לתרגם את דבריך המוקלדים למחשב לקול אלקטרוני של גבר או אישה.

  • שמור בהישג יד מילון או ספר עם תמונות והצבע על המילים שאתה רוצה להגיד.

  •   כתוב על "Magic slate" – משחק לילדים בו אפשר לכתוב ולמחוק.

הצוות הרפואי יכול לסייע לחולים ללמוד לדבר מחדש. דרושים סבלנות והתנסות על מנת ללמוד טכניקות דיבור חדשות, ולא כל שיטה מתאימה לכולם. בכל מקרה, סוג הניתוח והמידה שלו משפיעים על מהירות הלימוד, עד כמה הדיבור יהיה מובן וכמה טבעי יישמע הקול החדש.

 

פעולות מסמך