כורכום - תבלין מונע סרטן

מאמרים בתזונה נכונה

יצירת קשר

כורכום - תבלין מונע סרטן

באדיבות שף שרון ארצי מנהל חטיבת התזונה במכון אברהמסון עודכן לאחרונה 08/07/2009 07:35

כורכום נכלל ברשימה של מעל 250 צמחים רפואיים משנת 3000 לפנה"ס. בשנות ה-20 של המאה הקודמת פורסמו רשימות אלו על ידי הארכאולוג האנגלי תומפסון. חוקרים החלו להתעניין בכורכום כמונע סרטן בעיקבות חשיבותו ברפואות מסורתיות עתיקות רבות. לכורכום יש מקום של כבוד ברפואה ההודית העתיקה-איורוודה. בשנים האחרונות חוקרים רבים בתחום הסרטן מגלים עניין בתבלין זה ומחקרים רבים מנוהליםעל מנת לגלות את השפעתו הרפואית.

כורכום הוא תבלין עתיק המקושר לדרום אסיה ומשמש עוד מימי קדם כצבע וכתבלין. תבלין הכורכום עובד לראשונה בסין, סרילנקה, טיוואן, פרו, אוסטרליה ומערב הודו לפני יותר מ-4000 שנה. בדת ההינדו לכורכום יש תפקיד קדוש והוא משמש לטקסים שונים. זהו בין התבלינים הזולים ביותר, המיוצר מטחינת שורש יבש של צמח הנקרא כורכומה לונגה, ממשפחת הג'ינג'ר.הוא נמכר בעיקר כאבקה וצבעו צהוב.

ניחוח הכורכום - אדמתי ומעט חריף.

טעמו של ה-כורכום - חמים, ארומתי ובעל מרירות נסתרת.

 כורכום הוא צמח רב שנתי הגדל באיזורים טרופים חמים בהם הלחות גבוהה. כורכום גדל בעיקר בהודו ואינדונזיה. הענפים של הכורכום גדלים לגובה של 60-100 ס"מ, צבעו ירוק בהיר והפרחים שלו צהובים. ההודים צורכים בממוצע כ-1.5 ל-2 גרם שזה ¼ עד ½ כפית כורכום ליום.

 

הכנה ואחסנה:

הכורכום לרוב זמין בצורה אבקתית. האבקה משמרת את צבעו הצהוב, את תכונותיו וטעמו לזמן מוגבל. לכן חשוב לקנות כורכום בכמויות קטנות יחסית ולשמור בקופסה אטומה בארון שאינו חשוף לקרני שמש ישירות.

 

שימושי כורכום במטבח:

כורכום נמצא בשימוש במטבח המזרח התיכון והמזרח הרחוק כתבלין וכצבע למזון. כורכום הוא אחד התבלינים המרכיבים את תבלין הקארי (כ-20% מתכולת הקארי). במטבח המרוקאי משתמשים בכורכום לתיבול בשרים (בעיקר בשר כבש) וירקות. הכורכום משמש לתיבול של דגים גם מכיוון שניחוח תבלין הכורכום מטשטש את ריח הדג.

 

תכונות רפואיות של הכורכום:

כורכום נמצא בשימוש גבוה מאוד ברפואת איורוודה, רפואה הודית עתיקה, ומשמש כמנקה את פנים הגוף וכיום חוקרים מחזיקים ברשימה ארוכה הרבה יותר של מחלות שונות בהם כורכום פעיל מאוד להגנה מפניהם ולהבראה כגון דלקות פרקים, אלרגיות, אסטמה, מחלות לב, אלצהיימר, סכרת ומחלות סרטן. כמו כן אפקט הכורכום לטיפול במחלות דלקתיות גבוה מאוד ואין סוג אחר של מזון בעל השפעה אנטי-דלקתית כמו הכורכום.

מה שאחראי לתכונות אלו היא המולקולה הנקראת כורכומין הנמצאת בתבלין. בניסויים שנערכו במעבדות, הכורכומין עצר גדילה של מספר סוגי סרטן כגון: סרטן המעי הגס, סרטן הכבד, סרטן הקיבה, סרטן השחלה, סרטן המוח, לוקמיה, ועוד.

נמצא גם כי הוא עוצר יצירת תאי דם חדשים  וגורם לתאים סרטניים למות על ידי  תהליך שגורם לתאים "להתאבד". תהליך זה נקרא apoptosis 

בניסוי בעכברים, כורכומין מנע את התפתחותם של מספר סוגי גידולים שנגרמו ע"י כימיקלים הנקראים  קרצינוגן. לכן לא מפתיע כי מספר ההודים החולים בסרטן הריאות הוא 1/8 ממספר האנשים החיים במערב החולים במחלה באותו טווח גילאים. 1/9 בסרטן המעי בגס, 1/5 בסרטן השד, 1/10 בסרטן הכליות ועובדות אלו נכונות למרות שההודים חשופים ליותר חומרים מסרטנים שלפעמים אפילו יותר גרועים מאלו המצויים בעולם המערבי.

 

כורכום הוזכר בכתבים רפואיים בהודו, סין, טיבט ובמזרח התיכון כבר למעלה מ-4000 שנה.

חוקר הסרטן פרופסור בהארט אגרוול ממרכז אנדרסון לסרטן ביוסטון חקר את נושא הכורכום וכבר ב-2005 מצא שהכורכום פעיל מאוד נגד תאי סרטן. אז הוא מצא שהכורכום יעיל נגד תאי סרטן השד שכבר לא מגיבים לכימותרפיה בניסויי על עכברים. לאחר תגלית זו פרופסור ג'ון מנדלסון שהוא אחד מהאונקולוגים המובילים בארה"ב, החל בביצוע 3 מחקרים קליניים עם כורכום בנושא סרטן הדם, סרטן גנקולוגי והיכולת למניעת סרטן הריאות. מחקרים אלו עדיין בתהליך ותוצאותיהם עדיין לא פורסם.

 

השימוש בכורכום מראה לנו את היתרונות של מסורת קולינארית - כשחוקרים בטייוואן ניסו לטפל בגידולים סרטניים ע"י קפסולות כורכום, הם גילו שהספיגה של הכורכום על ידי מערכת העיכול היתה נמוכה מאוד. למעשה כשכורכום לא משולב עם פלפל - כפי שבמסורת הקולינרית ההודית מכינים קארי - כורכום לא עובר את מערכת העיכול. פלפל שחור מכפיל את הספיגה של כורכום על ידי הגוף פי 2000.

ישנם ממצאים המעידים על כך שאפילו סוגים מסויימים של גידולים שונים במוח מגיבים טוב יותר לטיפולים כימותרפיים כשהמטופל צורך יותר כורכום.

 

לפי ממצאי הצוות של פרופסור אגרוול ביוסטון, הכוח החזק של הכורכום מול תאים סרטניים הוא לרוב בזכות היכולת שלו לפגוע ישירות במנגנון ההגנה של תאים סרטניים מול מערכות ההגנה של הגוף.

 

על פי מחקר שפורסם ב-15 לספטמבר 2008 בירחון "סרטן" בארה"ב, הכורכומין יכול לעצור גדילה של תאי סרטן הלבלב. חוקרים טיפלו בסרטן הלבלב באנשים על ידי ריכוזים שונים של כורכומין למשך שעתיים ואז בחנו את ההשפעה שלו על גדילת תאים סרטניים וייצור פרוטאין מסויים (אינטרליוקין-8 )  ע"י תאים לבנים. פרוטאין זה שולט בדלקות ותורם לגדילת גידולים סרטניים. נמצא כי הכורכומין עצר את יצור פרוטאין זה וכן עצר את גדילת התאים הסרטניים. כתוצאה סיכמו החוקרים שהכורכומין הפחית את הפעילות של פרוטאין זה התורמת לגדילת גידולים סרטניים.

 

שילוב של צריכת כורכום, מוצרי סויה כתחליף לפרוטאין מהחיה ולאחריו שתיית תה ירוק הוא שילוב חזק ביותר למניעת התפתחות גידולים סרטניים מכיוון שכל אחד מהם פוגע במכניקה מסויימת שונה של התפתחות הסרטן וללא תופעות לוואי.

 

נכתב ע"י השף שרון ארצי

 

 

מקורות:

 

Shisho dia, S., and B. B. Aggarwal, “Nuclear Factor-kappaB activation: A Question of Life and Death,” Journal of Biochemistry & Mulecular Biology 35, no. 1(2002):28-40

 

Mehta, K., P. Pantazis, T. Mcqueen, et al., “antiproliferative Effect of Curcumin (Diferuloylmethan) Against Human Breast Tumor Cell Lines,” Anti-Cancer Drugs 8, no. 5 (1997): 470-81

  

Aggarwal, B. B., S. Shishodia, Y. Takada, et al., “Curcumin Suppresses the Paclitaxel-Induced Nuclear Factor-kappaB Pathway in Breast Cancer in Nude Mice,” ClinicalCancer Research 11, no. 20 (2005): 7490-98

 

Cheng A. L., C. H. Hsu, J. K. Lin et al., “Phase I Clinical Trial of Curcumin, a Chemopreventive Agent, in Patients with High-Risk or Pre-malignant Lesions,” Anticancer Research 21, no. 4B (2001); 2895-900

 

Shoba, G., D. Joy, T. Joseph, et al., “Influence of Piperine on the Pharmacokinetics of Curcumin in Animals and Human Volunteers,” Planta Medica 64, no. 4 (1998): 353-56

 

Gao X., D. Deeb, H. Jiang, et al., “Curcumin Differentially Sensitizes malignant Glioma Cells to TRAIL/Apo2L-Mediated Apoptosis Through Activation of Procaspases and Release of Cytochrome c from Mitochondria,” Journal of Experimental Therapeutics & Oncology 5, no. 1 (2005): 39-48

 

 

Hidaka H., Ishiko T., Furuhashi T., Kamohara H., Suzuki S., Miyazaki M., Ikeda O., Mita S., Setoguchi T., Ogawa M., “Curcumin Inhibits Interleukin8 Production and Enhances Interleukin8 Receptor Expression on the Cell Surface: Impact on Human Pancreatic Carcinoma Cell Growth by Autocrine Regulation,” Cancer 2002 Sep 15; 95(6):1206-14.

פעולות מסמך