המוגלובין

אבחון סרטן

מידע לחולה

המוגלובין

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 23/03/2010 09:38

המוגלובין הוא מולקולת החלבון בתאי הדם האדומים המובילים חמצן מן הריאות לרקמות הגוף ומחזירות דו-תחמוצת הפחמן מן הרקמות אל הריאות. להמוגלובין יש גם תפקיד חשוב בתחזוקת הצורה של תאי הדם האדומים.

מהו המוגלובין?
המוגלובין מורכב מ- 4 מולקולות חלבון (שרשרת גלובולין) המחוברות יחד. מולקולה נורמלית של המוגלובין (Hbg) במבוגרים מכילה 2 שרשראות אלפא-גלובולין ו- 2 שרשראות בטא-גלובולין. בעוברים פעוטות יש רק שרשראות בטא אחדות ומולקולת ההמוגלובין מורכבת מ- 2 שרשראות אלפא ו- 2 שרשראות גמא.  ככל שהתינוק גדל, שרשראות הגמא מתחלפות בהדרגה בשרשראות בטא.
כל שרשרת גלובולין מכילה מבנה מרכזי חשוב הקרוי מולקולת הם (heme). ברזל משובץ בתוך מולקולת הם, והוא המעביר את החמצן ודו-תחמוצת הפחמן בדמנו. הברזל הכלול בהמוגלובין אחראי גם על צבעו האדום של הדם.
להמוגלובין יש גם תפקיד חשוב בתחזוקת הצורה של תאי הדם האדומים. מבנה המוגלובין לא תקין עלול, על כן, לשבש את הצורה של תאי הדם האדומים, להכשיל את התפקוד שלהם והזרימה שלהם בכלי הדם.
כיצד נמדד ההמוגלובין?
ההמוגלובין נמדד בדרך כלל כחלק מספירת הדם (CBC) מדגימת דם.
קיימות שיטות שונות למדידת המוגלובין, רובן מבוצעות כיום באמצעות מכונות העורכות בדיקות דם שונות. בתוך המכונה, תאי הדם האדומים מפורקים על מנת להכניס את ההמוגלובין לתוך תמיסה. ההמוגלובין החופשי נחשף לחומר כימי המכיל ציאניד, נקשר אל מולקולת ההמוגלובין ויוצר חומר הקרוי cyanmethemoglobin. על ידי הקרנת אור דרך התמיסה ומדידת כמות האור הנקלטת (ספציפית באורך גל של 540 ננומטרים), נקבעת כמות ההמוגלובין.
מהן הערכים הנורמליים של המוגלובין?
רמת ההמוגלובין היא כמות ההמוגלובין בגרם (gm) לכל דציליטר (dl) של דם מלא, כאשר דציליטר הינו 100 מיליליטרים.
הטווחים הנורמאלים של ההמוגלובין תלויות בגיל ולאחר ההתבגרות במין הנבדק. הטווחים הנורמאלים הם:
       תינוקות שזה עתה נולדו: 17-22 gm/dl
       בני שבוע: 15-20 gm/dl
       בני חודש: 11-15gm/dl
       ילדים: 11-13 gm/dl
       גברים בוגרים: 14-18 gm/dl
       נשים בוגרות: 12-16 gm/dl
       גברים לאחר גיל העמידה: 12.4-14.9 gm/dl
       נשים לאחר גיל העמידה: 11.7-13.8 gm/dl
ערכים אלה יכולים להשתנות מעט במעבדות שונות. חלק מהמעבדות לא מבדילות בין רמות ההמוגלובין של מבוגרים ו"מבוגרים לאחר גיל העמידה".
מהי המשמעות של רמה נמוכה של המוגלובין?
המוגלובין נמוך נחשב כאנמיה. ישנן סיבות רבות לאנמיה. 
חלק מהסיבות הנפוצות יותר הן:
אבדן דם (פציעת טראומה, ניתוח, סרטן המעי הגס מדמם או כיב כיבה)
מחסור תזונתי (ברזל, ויטמין 12Bחומצה פולית)
בעיות במח העצמות (החלפת מח עצמות בסרטן, דיכוי על ידי כימותרפיה, אי ספיקת כליות)
המוגלובין אבנורמלי (אנמיה חרמשית).
מהי המשמעות של רמה גבוהה של המוגלובין?
רמות המוגלובין גבוהות מהנורמה יכולות להיראות אצל אנשים החיים במקומות גבוהים ואצל מעשנים. התייבשות מפיקה המוגלובין גבוה מדומה שנעלם כאשר איזון הנוזלים מתוקן.
גורמים נדירים אחרים של המוגלובין גבוה הם:
מחלה מתקדמת בריאות (לדוגמא: נפחת)
גידולים מסוימים
מחלת מח עצמות
שימוש לרעה בסם erythropoietin (Epogen) על ידי ספורטאים למטרות blood doping.
מהי מחלת אנמיה חרמשית (sickle cell disease)?
מחלת אנמיה חרמשית היא מצב גנטי בו איכות ההמוגלובין פגומה. מצב זה יכול לגרום להמוגלובין בלתי תקין שיכול לגרום לצורה לא נורמלית של תאי הדם האדומים. תאים לא נורמלים (חרמשיים) אלה לא עוברים בקלות דרך כלי דם קטנים ולכן יכולים למנוע הגעת חמצן אל איברי הגוף.
לתאים חרמשיים יכול להיות אורך חיים נמוך מתאי דם אדומים רגילים (10-20 ימים לעומת 120 ימים). מחזור מהיר זה יכול לגרום לכך שלא יהיה לתאים מספיק זמן להתחלף ולכן לגרום לאנמיה.
כדי שאדם יחלה באנמיה חרמשית גן המוגלובין פגום אחד צריך לעבור בתורשה מכל הורה. אם רק גן אחד עובר בתורשה מהורה אחד, המצב הרבה יותר מתון ונקרא sickle cell trait.
מהי תלסמיה (thalassemia)

תלסמיה מתייחסת לקבוצת מצבים תורשתיים עם חוסר כמותי בהמוגלובין. הכשל של הגוף ליצור מולקולות גלובולין יוביל למנגנון מפצה שמכין מולקולות גלובולין פחות מתאימות. חומרת המצבים האלה תלויה בסוג שרשרת הגלובולין הפגומה ובחמרת תת הייצור. מחלות מתונות יכולות לגרום רק לאנמיה מתונה ומחזור חמור יכול לגרום למצב בו אי אפשר לחיות

פעולות מסמך