הטבות לחולי סרטן

הימנעות

הימנעות

הטבות לחולי סרטן

באדיבות admin עודכן לאחרונה 08/07/2009 12:59

מחלת הסרטן בעיניים ביטוחיות חלק - ב

הביטוחים השונים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות. ביטוח לאומי וביטוחים פרטיים כגון : ביטוח בריאות פרטי לניתוחים בארץ ובעולם, תרופות שלא בסל הבריאות, טיפולים מיוחדים , ביטוח אי כושר, פיצוי במקרה של גילוי מחלה קשה ועוד, כל אלה יעניקו לחולה המבוטח סיוע כספי להשגת כל הצרכים לטיפול הדרוש. הביטוח הממלכתי בקופות החולים והביטוחים המשלימים של קופות החולים,  יעניקו לחולה את הטיפולים הבסיסיים.

ביטוח לאומי

קצבת נכות כללית וקצבת נכות מיוחדת לחולי סרטןביטוח לאומי מעניק קצבת אי כושר לחולים אשר נפגעה היכולת שלהם להשתכר כתוצאה ממחלת הסרטן, בדרך כלל מדובר בחולים שנמצאים בטיפול אונקולוגי. מרבית האונקולוגים מחזיקים במרפאות טפסים מיוחדים לצורך הגשת התביעה. מילוי הטופס על ידי האונקולוג יכול לעזור משמעותית בקבלת הקצבה, ואפילו לחסוך את הצורך בהתייצבות בפני הוועדה.

על פי רוב יקבל החולה קצבת נכות מלאה לתקופה זמנית לפחות עד סיום הטיפולים, לאחר סיום הטיפולים יקבע המוסד לביטוח לאומי את המשך הזכאות באופן חלקי או מלא למשך זמן נוסף או להפסיק את הזכאות.

חולי סרטן רשאים להגיש בקשה לסיוע ל"שירותים מיוחדים", ביטוח לאומי יבחן את הזכאות לסיוע על פי התלות של הנכה בסביבה והצורך של הנכה לעזרה בתפקוד היום יומי הבסיסי. חולים אשר עוברים טיפולים אונקולוגים זכאים על פי רוב לקבל את הקצבה גם במקרים בהם לא איבדו את כושר השתכרותם, הזכאות איננה תלויה במבחן יכולת העבודה.

חולי סרטן – מחלת עבודה

הרבה מקרים של מחלת הסרטן הוכרו על ידי ביטוח לאומי כפועל ישיר מהעבודה,  מלנומה שנגרמה מחשיפה ארוכה לשמש, סרטנים שונים שנגרמו על ידי עבודה במקומות בהם קרינה גבוהה, עובדים שנחשפו ברמה גבוה לחומרי אסבסט ועוד מקרים נוספים. הוכחת הקשר למקום העבודה תגדיל את גובה הקצבה החודשית בצורה משמעותית מקצבת הנכות הכללית. גובה הקצבה  ייגזר מהמשכורות האחרונות של החולה טרם גילוי המחלה וכפוף לגובה אחוזי הנכות שיתקבלו. חולה שהמחלתו הוכרה כנובעת מעיסוקו יהיה זכאי גם לשיקום רפואי, טיפולים ושירותי בריאות בחינם, ובמקרה של מוות מהמחלה, תקבל משפחתו קצבת תלויים בנפגעי עבודה.

פטור מתשלום מס הכנסה לחולי סרטן

הזכאות לפטור מתשלום מס הכנסה לחולה הסרטן נקבעת על פי אחוז הנכות הזמנית ותקופת הנכות הזמנית. התנאי הראשון יהיה נכות מעל 90% , חולים שסובלים ממחלה עם גרורות, חולים שמקבלים טיפולים אונקולוגים, חולים שעברו ניתוח בעקבות גידול סרטני עומדים בקריטריון של האחוזים.על מנת ליהנות מפטור של עד 500,000  ₪ לשנה יש צורך בנכות לתקופה של שנה לפחות. חולים שנקבעה להם נכות לתקופה של בין חצי שנה לשנה יהיו זכאים לפטור ממס הכנסה בסכום של עד 60,000  ₪ לשנה. חולים שלהם נקבעה נכות לתקופה של עד חצי שנה לא יהיו זכאים לפטור.

ניתן ואפילו רצוי לבקש מהוועדה להתחשב גם לאחוזי הנכות המשוקללת לצמיתות. חולים שעברו כריתות של איברים, חולים שיסבלו למשך חייהם מלחץ דם, פגיעה נירולוגית כתוצאה מטיפול כימותרפי, צלקות לאחר ניתוח ועוד,  יכולים לעזור בקביעה של נכות משוקללת צמיתה של מעל 90% ולפטור הגבוה בתשלום מיסים.

רצוי להיעזר במומחים בתביעות לביטוח לאומי, הסיכוי להצלחת התביעה, גבוה יותר לבעלי ניסיון בהתמודדות עם הבירוקרטיה והחוקים של ביטוח לאומי.
 
מידע נוסף אודות זכויות חולי סרטן

 www.mbins.co.il -נכתב באדיבות רני בורכשטיין סמנכ"ל חברת ביטוח 

 
 

 

פעולות מסמך