טינטון - צלצולים ורעשים אחרים באוזן

סימפטומים

סימפטומים

טינטון - צלצולים ורעשים אחרים באוזן

באדיבות אמיר לזימי מנהל המיזם עודכן לאחרונה 06/04/2010 06:49

טינטון הוא צלצול, אוושושים ומינים אחרים של רעשים הנוצרים באוזן או בראש. במקרים רבים הבעיה טינטון אינה חמורה, אלא מטרד אשר בסופו של דבר בא על פתרונו.

טינטון אינו מחלה מסוימת, אלא תסמין לבעיה אחרת. כ- 360 מיליון אנשים בעולם סובלים מן התופעה. ברוב מכריע של המקרים, רק הסובל מן הבעיה יכול לשמוע את הרעש.
מהו הגורם לטינטון?
טינטון יכול להופיע בכל אחד מן האזורים הבאים: באוזן החיצונית, באוזן התיכונה, באוזן הפנימית, או בשל בעיות במוח. חלק מן הטינטונים או הרעשים בראש הם נורמליים. אם אדם נכנס אל תוך תא האטום לרעש מן החוץ, הוא יכול לשים לב לרעשים נורמליים אלה. בדרך כלל איננו מודעים לרעשים נורמליים אלה, מכיוון שהרעשים מן החוץ ממסכים אותם. כל דבר, החל משעווה או גוף זר באוזן החיצונית, החוסם רעשי רקע אלה, יגרום לנו להיות יותר מודעים לרעשים הבאים מן הראש שלנו. טינטון יכול להיגרם גם על ידי נוזלים, דלקת, או מחלה בעצמות האוזן התיכונה או עור התוף. 
אחד הגורמים הנפוצים ביותר לטינטון הוא נזק לקצוות המיקרוסקופיים של עצב השמיעה באוזן הפנימית. ההזדקנות מלווה בדרך כלל בליקוי בעצב השמיעה וכתוצאה מכך בטינטון. כיום גם חשיפה לרמות גבוהות של רעש היא גורם שכיח לטינטון, והיא גורמת גם לנזק בשמיעה. לרוע המזל, אנשים רבים אינם מודעים לנזקים של חשיפה לרעש, כולל מוזיקה רועשת מדי. תרופות מסוימות (למשל אספירין) ומחלות אחרות של האוזן הפנימית (סינדרום מנייר) יכולים גם הם לגרום לטינטון. טינטון יכול לעיתים רחוקות להיות תסמין של בעיות חמורות כגון מיפרצת או גידול במוח.
כיצד טינטון נבדק?
היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית וסדרה של בדיקות מיוחדות יכולי לסייע לקבוע בדיוק את מקורות הטינטון. חשוב שהרופא יידע אם הטינטון הוא קבוע, בא והולך או מופיע בקצב של פעימות הלב, או האם הוא מלווה בירידה בשמיעה או אובדן שיווי משקל (ורטיגו). מטופלים הסובלים מטינטון חייבים לעבור בדיקת שמיעה. תבניות הירידה בשמיעה עשויות לסייע לרופא להגיע לאבחון נכון.
בדיקות נוספות, כגון ABR, בדיקה ממוחשבת של עצבי השמיעה וסריקת CT אוMRI  עשויות להידרש על מנת לשלול הימצאותו של גידול סרטן על עצב השמיעה או שיווי המשקל. גידולים אלה הם נדירים, אך הם עלולים לגרום לטינטון.
כיצד מטפלים בטינטון?
לאחר בדיקה קפדנית, הרופא עשוי לגלות גורם לטינטון ולהמליץ על טיפול. חלק נכבד מן הטיפול הוא ההבנה שלך את התופעה, מהו הגורם והאופציות לטיפול.  
במקרים רבים אין טיפול ספציפי לטינטון. הוא עשוי לחלוף מאליו, או להישאר ולהפוך למשהו קבוע שיהיה עליך לחיות איתו. רופאי אא"ג מסוימים ממליצים על טיפול בניאצין. עם זאת, אין עדות מדעית לכך שניאצין מסייע להפחתת הטינטון, והוא עלול לגרום לבעיות הסמקה בעור. 
האם ניתן למנוע את תופעת הטינטון?
אל תכניס לאוזן עצמים כגון מקלות אוזניים לשם ניקוי האוזן. הדבר עלול לגרום לגודש של שעווה כנגד עור התוף ולגרום לטינטון. כמו כן, השתמש בתרופות להורדת לחץ דם ככל שהמליץ לך הרופא.
לפי ארגון הטינטון האמריקאי, יש מספר דברים שתוכל לעשות על מנת להתגונן מטינטון הנגרם בשל חשיפה מוגברת לרעש:
       הגן על השמיעה שלך בעבודה. השתמש במגיני אוזניים.
       כאשר יש בסביבה רעש המפריע לך, הפחת את העוצמה או השתמש במגיני אוזניים.
       גם רעש יומיומי רגיל, כגון של מכסחת דשא או מייבש שיער, עשויים לדרוש הגנה.
האם יש מה לעשות על מנת להפחית את עוצמת הטינטון?
חשוב להבין שמערכת השמיעה היא אחת המערכות העדינות והרגישות ביותר בגוף. מאחר והיא חלק ממערכת העצבים הכללית, היא רגישה לכמעט כל דבר המשפיע על הבריאות (הן פיזית והן פסיכולוגית). לכן, על מנת להפחית את עוצמת הטינטון, מומלץ לנקוט באמצעים הבאים:
       הימנע מחשיפה לרעש חזק.
       שמור על לחץ הדם שלך.
       הפחת את כמויות המלח שאתה צורך.
       הימנע מחומרים המשפיעים על מערכת העצבים כגון קפאין וטבק.
       הפחת את רמות הלחץ והחרדה.
       נסה להפסיק לדאוג בקשר לטינטון. ככל שתדאג יותר ותתרכז ברעש, הוא יתגבר.
       הימנע מעייפות.
       בצע פעילות גופנית.
       השתמש ברעשי רקע למיסוך. טינטון מפריע יותר כאשר הסביבה שקטה, למשל כשאתה שוכב במיטתך. רעש רקע, כגון תקתוק שעון, רדיו, מאוורר או מכונה המשמיעה "רעש לבן" עשויים לסייע למסך את רעש הטינטון. קיימים גם מכשירי שמיעה המסייעים להפחית את המודעות לרעש הטינטון.
       ביו-פידבק יכול לסייע להפחית או להעלים טינטון בקרב מטופלים מסוימים.
       הימנע מצריכת אספירין ומוצריו בכמויות גדולות.
פעולות מסמך