סימפטומים ודרכי טיפול בבלוטת לימפה נפוחה

סימפטומים

סימפטומים

סימפטומים ודרכי טיפול בבלוטת לימפה נפוחה

באדיבות פרופסור שי לין - מאשר המידע הרפואי עודכן לאחרונה 10/01/2011 10:07

הסימפטומים לבלוטות לימפה נפוחות מובילים אל דרכי הטיפול בהן. בלוטות לימפה בולטות אשר קרובות יותר לפני שטח של הגוף מאובחנות לרוב על ידי הרופא אשר מבצע בדיקה גופנית, לרוב סימפטומים ודרכי טיפול בבלוטת לימפה נפוחה יהיו שונות בהתאם לחולה ולמצב בו הוא נמצא.

 

מהם הסימפטומים לנפיחות בבלוטות הלימפה?
הסימפטומים משתנים מאוד. יכול להיות שלא יהיו תסמינים בכלל והנפיחות תתגלה רק בבדיקה שגרתית אצל רופא. 
לפעמים בלוטות לימפה נפוחות יכולות להיות מאוד רגישות וכואבות.
בחשיבות עליונה, סימפטומים אחרים הקשורים למחלה נסתרת המלווים נפיחות בבלוטות הלימפה יכולים להיות חשובים יותר ורלוונטיים יותר מהנפיחות בלבד. למשל, תסמינים כגון חום, הזעות בלילה, ירידה במשקל או ראיות לדלקת מקומית (כאבי שיניים או כאבי גרון) יכולים לספק רמזים חשובים בקביעת הסיבה לנפיחות בבלוטות הלימפה.
כיצד מאבחנים נפיחות בבלוטות הלימפה?
בלוטות לימפה בולטות הקרובות יותר לפני שטח הגוף בדרך כלל מאובחנות על ידי הרופא בבדיקה גופנית ומישוש האיזורים שידוע שיש בהם התמזגות של בלוטות לימפה, למשל נפיחות בבלוטות הלימפה בבית השחי (בלוטות לימפה אקסילריות) או בצד הצוואר. באיזורים אלה ניתן לראות ולהרגיש את הנפיחות בקלות.
בפעמים אחרות בלוטות לימפה פנימיות יותר יכולות להופיע בבדיקות מיפוי כגון CT של איזורים שונים של הגוף.
השקדים בצד האחורי של הגרון גם הם בלוטות לימפה, ואלו בלוטות הלימפה הנראות ביותר בגוף.
אבחון הגורם לנפיחות בבלוטות הלימפה לפעמים יכול להיות מאתגר. המרכיב החשוב ביותר בבדיקת בלוטות לימפה נפוחות הוא היסטוריה רפואית יסודית ובדיקה גופנית מלאה על ידי רופא. הרופא אולי ישאל על תסמינים כגון כאבי גרון, חום וצמרמורות, עייפות, ירידה במשקל, רשימה מלאה של תרופות, פעילות מינית, היסטוריית חיסונים, טיולים שעשיתם לאחרונה, היסטוריה של סרטן אצל המטופל או משפחתו, וכו'.
קבוצת בלוטות לימפה באזור מסוים בגוף מגיבה להפרעות באותו האזור. אם קיימת דלקת ספציפית באזור עם בלוטות הלימפה הנפוחות, היא יכולה להיות הסיבה הסבירה ביותר לנפיחות. למשל, דלקת ברגל או מחלת מין יכולות לגרום לנפיחות בבלוטות הלימפה באזור המפשעה.
ופאים בדרך כלל בודקים את בלוטות הלימפה על ידי מישוש ומאפיינים אותן בהתבסס על כך. הם יכולים לאפיין אותן, למשל, כ:
  •        גדולות או קטנות
  •        רגישות או לא רגישות
  •        קבועות או ניידות
  •        קשות או רכות
  •        מוצקות או דמויות גומי
מאפיינים אלה יכולים לשמש במציאת הגורם לנפיחות. למשל, בלוטת לימפה קשה, לא רגישה ולא ניידת יכולה לרמז על סרטן שהתפשט לבלוטה. מצד שני, לבלוטת לימפה רכה, רגישה וניידת יש יותר סיכוי לייצג דלקת.
אם הבלוטות המוגדלות נחשדות כקשורות לסרטן, ביופסיה של הבלוטה אולי תוכל לקבוע את סוג הסרטן. למשל, בלוטת לימפה נפוחה מסביב לעצם הבריח יכולה לייצג סרטן בריאות אצל מישהו שאולי יש לו רמזים קליניים אחרים הקשורים לסרטן ריאות.
כיצד מטפלים בבלוטות לימפה נפוחות?
אין טיפול ספציפי לבלוטות לימפה נפוחות. באופן כללי צריך לטפל בסיבה הנחבאת, והטיפול יכול לפתור את בעיית הנפיחות.
טיפול בדלקת הגורמת לנפיחות, למשל, תוריד את הנפיחות בבלוטות הלימפה. אם הסיבה לנפיחות היא סרטן בבלוטות הלימפה (לימפומה) הנפיחות תרד לאחר הטיפול בלימפומה.
מתי כדאי ללכת לרופא בגלל נפיחות בבלוטות הלימפה?
אם הנפיחות מגיעה יחד עם חום, זיעה בלילה או ירידה במשקל ואין לכם דלקת בולטת, צריך ללכת לבדיקה מקיפה אצל הרופא.
כמו כן, אנשים שקיבלו טיפול נכון לדלקת אך נשארה להם נפיחות בבלוטות הלימפה צריכים לגשת לרופא.
אם ידוע שלמטופל יש סרטן או שקיבל טיפול נגד סרטן בעבר והם שמים לב לבלוטות לימפה חדשות באזור הכללי של הסרטן הם יצטרכו לגשת לרופא.
מהם בלוטות הלימפה השכיחות שיכולות להתנפח?
ישנן הרבה בלוטות לימפה אצל מבוגרים במגוון חלקי הגוף שיכולות להיות נפוחות מסיבות שונות. אנשים רבים יכולים בדרך כלל לראות בלוטות לימפה נפוחות בצוואר, מאחורי האוזן, מתחת ללסת, מעל עצם הבריח, בבית השחי ומסביב למפשעה.
נפיחות בבלוטות הלימפה בצד של הצוואר או מתחת ללסת היא הכי שכיחה. היא יכולה להצביע על דלקת באזור כמו דלקת או מורסה בשן, דלקת גרון, מחלה ויראלית או דלקת בדרכי הנשימה העליונות. רוב הגורמים לנפיחות בבלוטות הלימפה באזור הזה הם שפירים; אך לפעמים הם גם יכולים להצביע על סרטן הראש והצוואר.
נפיחות בבלוטות הלימפה מאחורי האוזן יכולה להצביע על דלקת מסביב לקרקפת או דלקת בעין.
בלוטות הלימפה בבית השחי (אקסילה) הן בעלות חשיבות אנטומית בסרטן השד. בדרך כלל בודקים אותן בבדיקה גופנית אצל נבדקות בבדיקה לסרטן השד. בלוטות הלימפה חשובות גם בקביעת השלב והפרוגנוזה של סרטן השד בזמן הסרת רקמת הסרטן מהשד. בלוטות הלימפה האלה יכולות גם להיות ריאקטיביות ומוגדלות בגלל טראומה או דלקת בזרוע באותו הצד.
בלוטות לימפה מוגדלות מעל עצם הבריח (בלוטות לימפה על בריחיות) תמיד נחשבות חריגות. הן בדרך כלל מצביעות על סרטן או דלקת בקרבת האזור. דוגמאות יכולות לכלול דלקת ריאות, סרטן ריאות, לימפומה בחלל החזה או סרטן השד. לפעמים סרטן באזור מרוחק יותר יכול להשפיע על בלוטות הלימפה האלה, כמו סרטן בגניטליה או סרטן המעי הגס. סיבות שפירות לנפיחות בבלוטות הלימפה מעל עצם הבריח יכולות להיות שחפת או סרקואידוזיס. 
מהם הסיבוכים של נפיחות בבלוטות הלימפה?
יכולים להיות סיבוכים הקשורים לנפיחות בבלוטות הלימפה. אם הנפיחות קשורה לדלקת שלא טופלה יכולה להיווצר מורסה (חלל המכיל מוגלה) שיכולה לדרוש ניקוז בעזרת חתך ואנטיביוטיקה. העור מתחת לבלוטה הנפוחה יכול לפתח דלקת.
במקרים אחרים הבלוטה יכולה לגדול מאוד ולדחוס מבנים אחרים בגוף. זו יכולה להיות בעיה רצינית ומחלישה שיכולה לדרוש ניתוח מיידי. למשל, בלוטת הלימפה בבית השחי יכולה לדחוס את כלי הדם ואת העצבים שעוברים אל הזרוע. בלוטה מוגדלת בתוך הבטן יכולה לדחוס את המעיים ולגרום לחסימת מעיים.


פעולות מסמך